Hmyzí domečky
Před nedávnou dobou se nám na e-shopu objevil nový produkt - hmyzí domečky. Jedná se o jednoduché dřevěné boudičky, které mohou v zahradě, na balkóně i ve centrech měst přinést útočiště užitečnému hmyzu.
Příroda je složitý a fungující systém, který mnohdy svými zásahy narušíme. Je proto dobré na to myslet a pomáhat tuto rovnováhu udržet.
V zahradách můžete mít pro hmyz kousek zasázené louky, nebo prostě jen nesekat trávník tolik a tak často. Na balkónech a ve městech se s hmyzem můžete setkat také. Kvetoucí rostliny jsou jím v létě obklopené. Pokud bojujete se škůdci, může vám užitečný hmyz pomoci, je proto důležité jej ve svém okolí udržet a vytvořit mu co nejlepší podmínky, s čímž domečky mohou pomoci.
Jsou dřevěné a v několika velikostech aby si každý drobný obyvatel mohl nají vhodnou skulinku. Můžete je nechat na zemi v zahradě či v záhoně, pověsit na strom nebo postavit vedle truhlíku s kvetoucími květinami.
Hmyz je neškodný a je zajímavé jej v průběhu roku sledovat. Na jaře si hledá vhodnou skulinku pro obývání a nakladení vajíček, aby v příštím roce vznikla nová generace. Na zimu můžete domeček opatrně umístit do závětří a pod přístřešek (ale dejte pozor na přezimující včely samotářky) a v březnu jej zase vraťte.
Pokud se vám zdá, že domečky po delší době ještě nejsou obsazeny, zkuste změnit jejich polohu. Úplně ideální variantou jejich umístění je 1-2 metry nad zemí, na slunném místě, v závětří a kde nebude vystaven poryvům deště. Můžete také vysadit pro hmyz vhodné a lákavé rostliny jako například levanduli, šalvěj, třapatku, dobromysl, kopřivu či lípu a umístit poblíž misku s vodou. V prvním roce je obvyklé, že se v hmyzím domečku vystřídá několik druhů hmyzu ale po čase se vše ustálí.
Nejčastějším a velmi užitečným obyvatelem bývají včely samotářky. V přírodě jich žije několik desítek až stovek druhů. Postarají se o opylení vaší zahrady a nejsou vůbec nebezpečné nebo agresivní, navíc nemají žihadlo. Dokáží létat i v dešti a v nižších teplotách než včela medonosná.
Dalším častým nájemníkem je ku příkladu slunéčko sedmitečné. Dokáže zatočit s velkým množstvím mšic už jako larva a poté jich jako dospělý jedinec zvládá zkonzumovat až tři tisíce. Dalšími druhy bývají: zlatoočka, škvoři nebo vosíci.
Je skvělé, když můžete celý tento proces sledovat a podporovat. A my věříme, že naše hmyzí domečky vám v tom pomohou.